Yüzdeki Siyah Noktalardan Kurtulmak İçin Ne Yapmalı?

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sayfa içeriğinde tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.

Siyah nokta sorunu ergenlik döneminde başlar ve sonrasında da sürekli karşımıza çıkar. En sık görünen cilt sorunlarının başında gelir.

Siyah noktalar cildin en üst tabakasına bulunan gözeneklerde oluşur. Siyah nokta, ciltteki kir tabakasının cilt gözeneklerini tıkaması sonucu oluşan küçük küçük noktalardır. En büyük nedenlerinden biri cildin sürekli kirli kalmasıdır. Aşırı yağlı ciltlerde normal ciltlere göre daha fazla görülmektedir. Sürekli makyaj yapılması cilde normalden fazla kozmetik ürün kullanılması siyah nokta oluşumunu arttırmaktadır. Bunlar dışında;

Cildin Aşırı Yıpranması;

  • Aşırı derecede güneş ışınlarının etkisinde kalmak
  • Yaşın ilerlemesine bağlı olarak oluşan cilt sorunları
  • Karaciğere bağlı oluşan hastalıklar gibi durumlarda cilt üzerinde siyah nokta oluşmasına neden olmaktadır.

Siyah Noktaların Oluşmasını Önlemek İçin Ne Yapılmalıdır?

Siyah nokta oluşmaması için mutlaka günlük düzenli olarak cilt temizliği ve cilt bakımı yapılmalıdır. Mutlaka destekleyici cilt ürünleri temizleyici tonikler kullanılmalıdır. Bu şekilde cilt üzerindeki tabaka ve gözenekler sürekli yenilenir. Cilt yağ oranında azalma olur.

Bu da cildinizdeki gözeneklere siyah nokta yerleşmesini azaltır. Günlük temizleme ve bakım işlemleri dışında aylık olarak cildinizi besleyici maske veya doğal bakım kürleri uygulanabilir. Sadece günlük bakım yeterli gelmeyebilir. Bu nedenle düzenli olarak aylık bakımlarda yaptırılabilir. Cildimizde siyah nokta oluşması beslenme ile de ilgilidir. Aşırı yağlı ve sağlıksız beslenme de cilde en büyük zarar veren durumlardandır. Siyah nokta veya farklı cilt sorunlarının oluşmaması için aşırı yağlı ve dengesiz beslenme yapılmamalıdır.

Yüzdeki Siyah Noktalardan Kurtulmak İçin Yapılması Gerekenler

Siyah noktalardan kurtulmak için birçok doğal yöntemler vardır. Bunlar dışında doktor tarafından verilen bir takım ilaçlar kullanılabilir. Siyah noktalardan kurtulmak için doğal yöntemlerin başında limon gelir. Limon cilde her zaman faydalı bir besindir. Limon suyu ile cilt düzenli olarak silindiği zaman siyah noktalar zamanla azalır.

Bunun dışında süt siyah noktaların üzerine uygulandığında azaltıcı etki yapar. Yoğurt, salatalık, zerdeçal gibi besinlerde yine siyah nokta azalmasına yardımcı olmaktadır. Bu ürünler ciltte siyah noktaların giderilmesinde etkili doğal yöntemlerdir. Kalıcı olan siyah noktalar içinde lazer tedavisi de uygulanabilmektedir.

Yorum yapın