Yüzdeki Tüyler İçin Maske Nasıl Yapılır?

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sayfa içeriğinde tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.

İstenmeyen tüyler vücudun neresinde olursa olsun insanlar için rahatsız edici bir sorundur. Bunların en başında yüzde çıkan tüylerdir. Yüzde çıkan istenmeyen tüyler, estetik görünüme zarar verdiğinden dolayı rahatsız edici ve psikolojik sorunlara yol açıcı bir etkendir. Fakat bu tüylerden bazı doğal maskeler ve ağdalar kullanılarak kurtulmak da mümkündür. Kurtulmanın yolları arasında mutlaka yüzdeki tüyler için maske çeşitleri vardır.

Yüzdeki İstenmeyen Tüyler Neden Çıkar?

Yüzdeki istenmeyen tüylerin çıkma sebeplerinden biri kalıtımsal özelliklerdir. Özellikle kıllar ve tüyler konusunda genetik çok büyük bir role sahiptir. Bir diğer sebep ise, etnik kökendir. Örneğin; Orta Doğu, Güney Asya ve Akdeniz kökeninden gelen kişilerde bu tür istenmeyen tüylerin görülmesi sık olan bir durumdur. Bu durum insanları olumsuz yönde etkileyebilir ancak bundan kurtulmak için alternatif yollar vardır. Bu yollardan bir tanesi ise yüzdeki tüyler için maskedir.

Aşırı strese maruz kalan kişilerde hormonal değişikliklerin oluşması sonucunda da bu istenmeyen tüyler ortaya çıkabilmektedir.

Özellikle ergenlik çağına girmiş bireylerde, hormonal değişikliklerin çoğalması ile istenmeyen tüy sorunu da oluşmaktadır.

Yüzdeki İstenmeyen Tüyler İçin Uygulanabilecek Bazı Doğal Maskeler

Yüzdeki istenmeyen tüylerden kurtulmak için doğal yöntemlere başvurmak en etkili çözümdür.

  1. Leblebi Tozu Maskesi: Leblebi tozu, süt kreması, süt ve zerdeçal ile oluşturulan bu karışım ile,1 ay boyunca haftada 2-3 kez uygulandığı takdirde istenmeyen tüylerden kurtulmak mümkündür. Ayrıca bu maske yüzdeki ölü hücrelerden kurtulma ve toksinlerin atılması konusunda da etkili rol oynar.
  2. Mısır Unu Maskesi: Mısır unu, yumurta akı ve şeker karıştırılarak oluşturulan bu maske, haftada 2 kez yüze sürülüp 20 dakika uygulandığı takdirde istenmeyen tüy sorununu ortadan kaldıracaktır.
  3. Şeker Ağdası: Şeker, bal ve suyun harmanlanması ve ocakta kaynatılması ile doğal bir ağdaya dönüşen bu karışım, yüzdeki tüylerin temizlenmesine yardımcı olacaktır.
  4. Zerdeçal Kürü: Zerdeçal ve süt ile yapılan bu karışım, yüz bölgesindeki istenmeyen tüylerin arındırılmasında yardımcı olmasından ziyade, diğer bölgelerdeki istenmeyen tüylerin giderilmesinde de kullanılabilmektedir. Zerdeçal kürü yüzde istenmeyen tüyler için uygulanabilecek güzel yöntemlerden bir tanesidir.

Yorum yapın