Zaman Yönetimi

Zaman her şeyden önce bir kaynaktır; hem en önemli, hem de en kötü harcanan kaynak. Onu asla stoklayamazsınız, saniye saniye akıp gider.

Zamanı kontrol etmek elimizde değildir. Yönetmeye ya da kontrol etmeye çalıştığımız aslında sorumluluklarımız, görevlerimiz, iş ve özel yaşamımızdaki tüm aktivitelerimizdir.

Önemli olan zamanı kontrol etmek değil, kendimizi zaman içinde yönetebilmektir.

Zaman Yönetimi iyi bir önceliklendirme ve planlama tekniğidir. Net hedefler başarının anahtarıdır. Neye ulaşmak istediğinizi bilmezseniz zamanı nasıl yöneteceğinizi de bilemezsiniz.

Bu amaçla kişisel hedeflerinizi, ailenizle ve işinizle ilgili hedeflerinizi belirleyin. Örneğin, ulaşmak istediğiniz kariyer hedefi nedir? Hangi alanlarda başarılı olmayı hedefliyorsunuz?

Unutmayın insan hangi limana gittiğini bilmezse, ona hiçbir rüzgar yardımcı olamaz!

Hedeflerinizi belirledikten sonra o hedeflere nasıl ulaşacağınızı planlamalısınız. Bu amaçla en az bir yıllık olmak üzere uzun vadeli, bir iki aylık işleri içeren orta vadeli, günlük ve haftalık olmak üzere ise kısa vadeli planlar yapabilirsiniz.

Planlamanın ilk adımı, hedeflerin belirlenmesidir. Bu hedefler ölçülebilir hedefler olmalıdır.

Planlama,

  • Hedefe ulaşmak için kullanılacak kaynak ve araçların neler olduğunu,
  • İşlerin başlangıç ve bitiş tarihlerini,

İçermeli ve faaliyet adımlarının neler olduğu da belirtilmiş olmalıdır.

İşinizle ilgili ölçülebilir hedefler belirleyin. Örneğin, bir ay içinde üye iş yeri sayısını % 5 artırmak gibi.

Bu hedefe ulaşırken nasıl bir yöntem izleyeceğinizi, örneğin yeni müşteri araştırmasını nasıl yapacağınızı veya bu sorumluluğu kime vereceğinizi belirleyin.

Daha sonra bu işe hangi tarihte başlayacağınızı ve hangi tarihte sonuçlandıracağınıza karar verin. Günlük plan yaparak bu amaca ulaşmak için atacağınız adımları listeleyin.

Yorum yapın