Zatürre Belirtileri Nelerdir? Korunmanın Yolları Nelerdir?

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sayfa içeriğinde tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.

Zatürre tıp dilinde pnömoni demektir. Halk arasında genellikle zatürre olarak bilinir. Ağız ve boğazda bulunan bakteri ve mikropların akciğere ulaşarak iltihaba dönüşmesi ile ortaya çıkmaktadır.

Bulaşıcı olabilen bir hastalıktır. Ama hastalığın asıl oluşma nedeni başkasından bulaşması değil kişinin vücut direncinin düşük olmasıdır. Tedavi altına alınmadığı sürece ölümcül olabilen bir hastalıktır. Hastalıkta önemli olan geç kalmadan doktora başvurmak ve ilaç tedavisi ile akciğerlerdeki iltihabın temizlenmesidir.

Zatürre Belirtileri Nelerdir?

  • Yüksek ateş,
  • Sürekli öksürük ve öksürükler beraber balgam çıkarılması,
  • İştahsızlık ve halsizlik,
  • Nefes alıp verme esnasında sırt ve göğüs bölgelerinde batma ve ağrı,
  • Yüksek ateşle beraber titreme,
  • İdrar renginde değişiklik oluşması,
  • Hızlı kilo kaybı ve sürekli terleme,
  • Nefes alıp vermede düzensizlik, sürekli nefes nefese kalma,
  • Ağız çevresinde kuruluk ve yara oluşması,
  • Dil ve damakta kuruma.

Zatürre Nedenleri Nelerdir?

Zatürre hastalığının asıl nedeni vücutta oluşan bakterilerdir. Yani bakteri üreten her şey zatürre sebebi olabilir. Bu sebepler dışında hastalığı taşıyan birinden de bulaşabilmektedir. Hasta kişi ile kapalı ortamda sürekli durulması da bulaşmasına neden olmaktadır.

Bunlar dışında aşırı sigara kullanımı, astım ve bronşit gibi kronik olan enfeksiyon hastalıkları da zatürre hastalığına sebep olabilmektedir. Bulaşma ve enfeksiyon hastalıkları dışında da hastalığa yakalanma oranı bağışıklık sistemi zayıf olan kişilerde ve yaşlılarda daha yüksek orandadır.

Zatürreden Korunma Yolları Nelerdir?

Zatürrenin ana sebebi bakteriler olduğundan korunmak için en önemli unsurlardan biri dengeli ve yeterli beslenmeye özen gösterilmesidir. Bol su tüketilmelidir. Spor yapılmalıdır. Beslenme alışkanlıklarınızın düzene konulması ve vücut direncinizi arttıracak besinler tüketilmelidir.

Sigara kullanımından uzak durulmalıdır. Kafein tüketiminin yapılmaması ya da alışkanlığınız fazla ise en aza indirilmesi gerekmektedir. Hastalığa yakalanan kişilerle fazla temastan uzak durulmalıdır. Hastanın olduğu alanın sürekli kapalı kalmaması ve sık sık havalandırılması gerekmektedir.

Bunlar dışında da tıbbi önlemler de alınabilir. Hastalıktan korunmak için hekim kontrolün de grip ve zatürre aşısı yapılabilir. Kendiniz de hastalığa yakalanmadan her türlü önlemi alabilirsiniz. Ancak belirtileri hissetmeniz durumunda mutlaka doktora başvurulmalı ve doktor kontrolünde antibiyotik tedavisine başlanmalıdır.

Yorum yapın