Zatürre Nedir, Belirtileri Nelerdir ?

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sayfa içeriğinde tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.

Zatürre tedavi edilmediği durumlarda ölümle bile sonuçlanabilecek ciddi bir akciğer hastalığıdır. 39 dereceyi geçen yüksek ateş, öksürme ve koyu pas kıvamında atılan balgam başlıca belirtileridir. Bazen genç erişkinlerde yüksek ateşler seyreden titremeler de ortaya çıkabilir.

Zatürreye neden olan bakteri, üst solunum yollarında bulunan zararsız bakteriler ile birliktedir. Bu şekilde bir iki metrelik mesafe ile solum yolları aracılığı ve hava yolu vasıtasıyla kişiden kişiye bulaşır. En çok aile içerisinde çocukları etkiler. Grip kadar bulaşıcı olmasa da diğer bir çok hastalığa göre bulaşma riski büyüktür. Ağız ve burun yolunda birikir.

Ülkemizde ve dünyada zatürre yüzünden ölen çocuk sayısı oldukça fazladır. Üstelik zatürreye neden olan bakteriler gün geçtikçe antibiyotiklere karşı bağışıklık kazandıkları için tedavilerinde bakterinin kana karışması sonucu ölüm riski artıyor. Dünya genelinde zatürre en eski ve bilinen bir hastalık olmasına karşın maalesef erken tedavi şansı olmayan ve özellikle kronik rahatsızlıkları olan, yaşlı ve çocuklarda sonuçlar iç açıcı değil.

Zatürreye karşı geliştirilmiş bir aşı mevcut. Bakterinin 80’i aşkın çeşidi olmasına rağmen en tehlikeli 23 çeşidini içeren aşı, vücudun bu bakterilere karşı antikor üretmesini sağlıyor. Aşılar genellikle beş yılda bir tekrar ediliyor. Fakat bazen gerekli olmaya da biliyor.

Yorum yapın