Zatürre Nedir, Belirtileri ve Tedavisi Nasıl Yapılır?

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sayfa içeriğinde tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.

Bir çok hastalık sonrasında zatürre ortaya çıkar özellikle ihmal edilen hastalıklar sonucu zatürre gibi tehlikeli hastalık çıkar ve ölümle sonuçlanabilir ciddiye alınması gereken rahatsızlıklardan biridir.

Zatürre Nedir, Belirtileri ve Tedavisi Nasıl Yapılır?

Tıp dilinde zatürre akciğer lobunun iltihaplanması sonucu ortaya çıkmaktadır. Yaşı ilerlemiş kişilerde ağır geçen ve ölümlere neden olmaktadır. Genelde kışın yani soğuk havalarda ortaya çıkar diğer mevsimlerde de görülebilir.

Nasıl Bulaşır?

Bakteriler üst solunum yoluyla bulaşır grip gibi kolay bulaşmaz toplu halde yaşayan kişilerde bulaşma riski daha çoktur. Genelde çocuklarda sık görülen hastalıktır. Yakın temas ve kalabalık yerlerde daha dikkatli olunması gerekir.

Belirtileri Nelerdir?

Hasta kişinin ateşi 40 dereceye kadar çıkar, titreme ve öksürük görülebilir. Balgam çıkarırken koyu renkte balgam çıkarır. Halsizlik gibi yorgunluk görülür. Kürek kemiğinde ağrı hissedilir ayrıca nefes alıp verirken bu ağrılar artar.
Belirtiler her zaman aynı anda görülmez en ufak belirtide doktora gidilmesi gerekir.

Tedavisi

Zatürre tedavisi için mutlaka doktor önerileri şarttır kendiniz tedavi olmaya çalışmayıp hekim önerileri üzerine olunması gerekir. Doktora gittiğinizde gerekenleri doktorunuz sizlere önerecektir. Mutlaka doktor tedavisi olması gereken ciddi hastalıktır.

Yorum yapın