Zayıflama Yöntemleri

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sayfa içeriğinde tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.

İnsanlarımız genel olarak mevsimsel kilo vermeye dikkat etmektedir. Yani yaz ayları geldiğinde birçok insanda kilo verme telaşı başlıyor desem yersiz olmaz. Ancak şunu söylemek istiyorum ki, bu yöntem kalıcı kilo vermenin önündeki en büyük engeldir.

Yazın fit bir görüntüm olsun, kışa Allah kerimdir, mantığı kişiyi sürekli kilo verme alma mantığı içine soktuğu için, fiziksel olarak haliyle bedenimizi yıpratan bir durumdur. Eğer sizde bu döngünün içindeyseniz, bir an önce bu döngüden çıkmanızı tavsiye ederiz. Çünkü uzmanlar sağlıklı beslenerek ve düzenli spor yaparak kilo vermemizi tavsiye ediyor. Özellikle sağlıklı ve düzenli beslenmeyi öncelik olarak, alışkanlıklarımızın arasına sokmalıyız.

Yukarıda sizlere basit ama etkili bir tavsiye verdik ama şunun da çok iyi bilincindeyiz. Sürekli olarak sevdiğimiz yiyeceklerden vazgeçmek ve vücudu sürekli olarak hareket ettirmek, açıkçası bir çok insana zor gelen bir durum. Bu bahsettiğimiz süreç iki üç haftalık bir periyot olmadığından ve süreklilik arz ettiğinden, insanların kilo verme çabalarında en büyük sekteye uğradığı aşama olmaktadır.

Çoğu insan bir iki diyet programı uygulayıp, başarısız olduktan sonra, benim kilo vermem imkansız deyip olayı kestirip atıyor. Eğer durumu bu şekil kabulleniyorsanız, fazla kilolar ile yaşayıp, ilerleyen yıllarda ortaya çıkacak sağlık sorunlarıyla uğraşmak sizin tercihiniz olacaktır.

Kilo verme sürecine başlamada, öncelik olarak kendinizi zihinsel olarak hazırlayın. Zihinsel olarak hazır değilseniz süreci başlatmayın. Kararlı değilseniz çabuk pes edeceksinizdir. Sizler kararlı iseniz yazımızı okumaya devam ediniz.

Bu yazımızda klasik her yerde bulunan diyet listelerini falan paylaşmayacağım. Burada sizlere beslenme yöntemlerinizi değiştirmede kullanabileceğiniz, işinizi bir nebze olsun kolaylaştıracak yöntemleri anlatacağım.

Neden Kilo Alıyorum? Neden Kilo Veremiyorum?

Öncelik olarak neden kilo aldığımızı incelememiz gerekiyor. Günümüzde kilolu insanların büyük bir bölümü acıktıkları için değil, yemek istedikleri için yemek yiyorlar. Sizde de böyle bir durum var ise, hemen bu alışkanlığınızdan vazgeçin.

Gün içinde sürekli bir şeyler atıştırıyorsak, sürekli bir şeyler yiyorsak, bu bizim daha fazla kalori almamıza sebep olacaktır. Acıkmadığınız halde sürekli olarak bir şeyler atıştırıyorsanız, bu kilo verememenizdeki sebeplerden biri olabilir.

Paketlenmiş hazır gıdaları hayatınızdan çıkarmaya çalışın. Bu gıdalar yüksek oranda şeker içermektedirler. Beyinde dopamin gibi hormonların daha fazla salgılanmasını tetikleyerek bizleri gıda bağımlısı yapmaktadırlar. Aynı olay hazır meyve suları, cipsler, krakerler bisküviler, tatlılar, asitli içecekler içinde geçerlidir. Bu besinler yüzünden, hiçbir değeri olmayan, tamamen boş ama yüksek kalorili yiyecekleri vücudumuza sokmuş oluyoruz.

Çalışıyorsanız ve kendinize kahvaltı hazırlama zamanınız yoksa, bu durumda sizi kilo almaya itecektir. Kahvaltınızı poğaça, simit tarzı besinler ile yapıyorsanız kilo almanız kaçınılmazdır. Çünkü bu besinler, besin değeri açısından çok zayıf olmaları ile birlikte yüksek kalori içermektedirler. Kahvaltıda yiyeceğiniz iki yumurta, bir dilim peynir, beş altı adet zeytin, poğaça ve sitime göre çok çok iyidir. Hem düşük kalorilidir, hem de besin değeri yüksektir.

Bu saydıklarım öğle ve akşam yemeği içinde geçerlidir. Dışarıda yediğimiz yemeklerin, nasıl yağlar ile yapıldığı, ne kadar yağ kullanıldığı, bilinmemektedir. Yoğun iş temposu ile doymak için yemek yer durumdaysanız, kilo almanız kaçınılmaz olacaktır. Kısaca şunu söylemek istiyorum, yediklerinizi kontrol altına almaz iseniz kilo almanız ve kilo verememeniz kaçınılmaz bir durum olacaktır. Şimdi gelelim işin hareket kısmına.

Tükettiğimiz gıdalardan aldığımız enerjiyi eğer harcayamazsak, enerji yağa dönüşecektir. Enerjinin yağa dönüşmemesi için hareket etmemiz şart. Ancak işe servis ile gidip, iş yerine asansör ile çıkıp, eve servis ile gelip, merdivenleri yürümeden asansör ile çıkıyor ve eve girer girmez televizyonu açıp koltuğa oturuyorsak, büyük sıkıntı var demektir. Çünkü bu saydıklarım neredeyse 0 hareket anlamına geliyor. Buda gün boyu aldığımız kalorilerin yakılmaması demek oluyor. Yani vücutta enerji var ve bu enerji harcanamadı. Enerji harcanmadığından dolayı yağa dönüşmeye hazırdır.

Neden kilo alıyorum ve veremiyorum diyorsanız, sebebi basit şekilde anlattıklarımda gözüküyor. Aldığınız kalori yaktığınız kaloriden fazla.

Zihinsel Olarak Kilo Vermeye Kendinizi Hazırlayın

Yukarıda da bahsettiğim gibi kilo vermede ilk kural zihin olarak kendimizi hazır ve kararlı hissetmeliyiz. Zihinsel olarak hazır olmak, diyete sadık kalma konusunda bizlere yardımcı olacaktır. İlerleyen günlerde tartıda daha az kilolarda çıkmak sizleri daha çok motive edecektir.

Sizi zihinsel olarak sürekli motive edecek bir yöntemi anlatayım. Basit ama çok etkilidir. Aynanın karşısına geçin ve sizi rahatsız eden noktalarınıza bakın. Ne zaman motive eksikliği yaşarsanız bu dediğimi uygulayın, inanın etkisin göreceksiniz.

Diyet Listesi Önemlimi

Arkadaşlar diyet listesi mutlaka önemli ama ben size diyet listesi paylaşmayacağım. Google’de aradığınızda birçok diyet listesi bulabilirsiniz. Buradan kendinize uygun olanı seçebilir veya kendiniz listenizi oluşturabilirsiniz.

Burada sizlere kendi anımı anlatmak istiyorum. Geçen sene polislik sınavına girdim. Ancak sınava girmeden önce, sağlık muayenesinden geçme şartı vardı. Bende kilo olarak verilen standartların 8 kilo üzerindeydim. Başvurumu yapmıştım ve sağlık muayenesi için 40 günlük bir zamanım vardı. Yani 40 günde 8 kilo vermem lazımdı. Peki verebildim mi bu kiloyu. Evet arkadaşlar hem de fazlasını, 40 günde tam 12 kilo verdim. Peki ne yaptım.

Benim bir diyet listem yoktu. İlk başlarda anlattığım hazır gıdalar vardı ya, hepsini hayatımdan çıkardım. Çaya 2 şeker atardım yarıma düşürdüm. Sabah kahvaltılarım genellikle tost poğaça şeklindeydi, onları tamamen bırakıp, sabahları üç dört yumurta, beyaz peynir, zeytine geçtim ve bunların yanında çok az kepek ekmeği yemeye başladım. Yumurta gerçekten çok tok tutan bir yiyecekmiş, rejim dönemlerimde daha çok farkına vardım.

Öğle yemeğimi genellikle çiğ köfte ve haşlanmış tavuk göğsü oluşturdu. Çiğ köftenin de tok tutma özelliği var. Çiğ köftenin yanına olabildiğince yeşillik bulundurmaya dikkat ettim, tabi lavaş hiçbir şekilde tüketmedim. Haşlanmış tavuk yediğim günlerde yanına bir kasede yoğurt alıyordum.

Akşamları eve geldiğimde hamur işleri dışında, hangi yemek varsa yedim. Yemekleri genellikle ekmeksiz yiyordum. Tabi karnım doymuyordu ama yapacak bir şey yoktu. Yatmadan önce çok az meyve ve bir bardak süt içiyordum. Benim meyve ile pek aram yok, siz bol bol meyve yiyebilirsiniz.

40 gün boyunca yaklaşık olarak bu şekilde beslendim ve dediğim gibi bu yöntem ile 12 kilo verdim. Hareket konusuna gelince aslına bakacak olursak spor salonuna falan gitmedim. Yine yukarıda anlattığım bir olayı uygulamaya başladım. Eve gidip gelmeyi genellikle otobüs ile sağlıyordum. İş yerim ile evimin arası 3 km civarı. Akşamları işten çıkınca eve otobüsle gelme alışkanlığımı bıraktım. 40 gün boyunca sürekli 3 km yolu yürüdüm. Tabi bununla da kalmadım. Yatmadan önce şınav, mekik, açma germe, olduğun yerde zıplama J hareketlerine yarım saatimi ayırdım. 12 kiloyu verince şunu anladım. Zihin olarak kilo vermeye odaklanırsak, gerçekten kilo verebiliyoruz. Polislik ne oldu diye belki merak edenler olabilir J. Olmadı her şeyi geçtim ancak mülakatta elendim. Demek hayırlısı değilmiş.

Diyet Bittikten Sonraki Süreç

Arkadaşlar diyetimizi yaptık ve istediğimiz kiloya geldik. Benim gibi gevşeyip diyet önceki beslenme şeklinize döner ve hareketlerinizi kısıtlarsanız, vermiş olduğunuz o kadar emeğiniz boşa gider. İki üç aydır ben baya bir salladım yine üç beş kilo aldım. Ulaştığınız standardı korumak istiyorsanız, eski beslenme bicimizi tamamen unutmanız gerekiyor.

Vücudumuzu sürekli kilo al ver döngüsünde tutmak, ilerleyen yıllarda tansiyon, kolesterol ve mesane problemlerinin çıkmasına yol açıyor.

Yorum yapın