Zayıflamak İstiyorum Diyenler İçin 7 Öneri

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sayfa içeriğinde tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.

Herkes mutlaka fit ve düzgün bir fiziğe kavuşmak istiyordur. Sizde bu yazımızı okuyorsanız, sizde demek ki fit bir vücudunuzun olmasını istediğinizden dolayı, zayıflamak istiyorum konumuzu okuyorsunuz.

Öncelikle size kötü bir haber vermem gerekiyor, zayıflamak zor ve sabır isteyen bir süreçtir. Eğer kararlı ve sabırlı iseniz, mutlaka kilo verip zayıflayacaksınızdır. Zayıflamak plan, program ve irade ile ilgilidir.

Kötü haber verdim ama birde iyi haber vereyim. Karar verip rejime başladığınızda, zamanla giden kilolarınızdan ötürü, ayna karşısına geçtiğinizde farkı hissedince, motivasyonunuz kat kat artacaktır.

Diyete başlamada ki püf noktalardan birisi ise kendinize uygun diyet listesini bulmaktan geçmektedir. Misal, et ve et ürünleri yemekten hoşlanmıyorsanız, et ürünleri barındıran bir diyet listesi size hiç uygun olmayacaktır. Yiyebileceğiniz besinlerin bulunduğu bir diyet listesini kullanmanız, diyete olan bağlılığınızı artıracaktır.

Yazımda sizlere diyet listesi veya sabah, öğlen, akşam programları hakkında bilgi vermeyeceğim. Daha çok diyete başladığınızda, zorlandığınız durumlar olduğu anda size yardımcı olabilecek bazı yöntemleri anlatacağım. Şimdi dilerseniz madde madde bu yöntemleri ele alalım.

Zayıflamak İstiyorum Diyenler İçin 7 Öneri

  • Neden Kilo Vermek İstiyorsunuz

Sabah kalktınız, yıllar önce aldığınız bir elbiseyi giyinmek istediniz. Ancak fazla kilolarınızdan dolayı elbise olmadı ve canınız sıkındı. O anda zayıflamak istiyorum dediniz ve karar aldınız. Bu karar kısa sürede size yardımcı olacaktır. Ne yazık ki, uzun vadede çoğu insanı motive eden bir karar değildir.

Bu karar başlangıç aşamasında size yardım eder ve diyete başlarsınız. Ancak bu konuları da, sürekli hafızamızda bulundurursak, daha motive olmuş oluruz. Fazla kilo, kalp hastalıkları, damar hastalıkları, kara ciğer yağlanması ve diyabet rahatsızlığı ortaya çıkarmaktadır. İlk motiveden sonra, kendimize daha sağlam motive etme kaynağı bulmalıyız.

  • Abartılı Hedeflerde Bulunmayın

Diyet başlangıcında, bir haftada 5 kilo veya 1 ayda 10 kilo vereceğim, şeklinde hedefler koymayın. Çünkü bu hedefler imkansızdır ve gerçeği yansıtmaz. Durum böyle olunca, konulan hedef süresinde, istenilen kilo verilmediğinde, motive kaybı yaşanır ve diyete olan bağlılık kopar. Yukarıda vermiş olduğum kilo verdirme diyetlerine denk gelirseniz, o tip diyetlerden uzak durmanızı tavsiye ederim. Bu diyetler şok diyet olarak adlandırılırlar ve kısa sürede tekrardan kilo almanıza neden olurlar. Unutmayın en iyi kilo verme şekli sağlıklı yapılan rejimdir.

Haftada 1, 1,5 kilo, ayda 4 – 6 arası kilo verme şekli en ideali ve sağlıklı olanıdır.

  • Gereksiz Kalorileri Belirleyin

Şunu öncelikle belirtelim, aç olmadığınız sürece yemek yemeyin. Çünkü aç olmadığımız sürece yiyeceğimiz her şey bize fazladan kalori olarak geri dönecektir. Obezitenin en önemli sebebine bakarsak, aç olmadan yediğimiz atıştırmalıklardan kaynaklandığını görmekteyiz.

Fazla kalori almanıza neden olan yiyecekleri belirleyip, bu yiyecekleri hayatınızdan atmaya çalışın.

  • Doğru Diyet Listesini Belirlemek

Yukarıda da bahsettiğim gibi, her diyet listesi, herkese uygun değildir. Herkesin beslenme şekli ve sosyal hayattaki aktivitesine göre diyet programları farklılık gösterir. Diyet listesi seçmeden önce, diyet listelerini gözden geçirin ve size en uygun olanı bulun. Tabi burada verilen diyet listesinde, ağız tadınıza göre ufak değişikliklerde yapabilirsiniz.

Unutmayalım ki seçeceğimiz diyet listesini uzun süre kullanacağız. Bu sebepten dolayı acele etmeden karar verin.

  • Zihnen Kendinizi Zayıflamaya Hazır Hale Getirin

Sürekli diyete başlayıp ve sürekli olarak başarısızlık elde ediyorsanız, bilin ki, zihnen diyet yapmaya odaklanmamışsınızdır. Diyete başlamadan önce kararlı ve odaklanmış, zihin yapısına bürünmemiz şarttır. Unutmayın zayıflamak irade, karar ve sabır işidir. Bu üç adımdan birine uymazsanız, zayıflamak istiyorum, sözü sadece kelimede kalacaktır.

Bu aşamada zihnen hazırlanmak için kendinize bir hedef bulun. Hedefiniz olduğu sürece zihinsel olarak daha çok motive olacağızdır. Diğer bir yazımda kendim ile alakalı bir konuyu anlatmıştım. Ufak bir özet geçeyim. Polis olmak istiyordum, fazla kilom vardı. Polis olmak istemem zihnimi kilo vermeye odaklamıştı ve kararlı olmuştum.

  • Daha Fazla Hareket Etmeye Çalışın

Yoğun bir iş temponuz var ve spora zaman ayıramıyorsanız, kendinize daha çok hareket edebileceğiniz yöntemler arayın. Unutmayın ne kadar çok hareket, o kadar çok kalori yakılmasıdır.

Örneğin işe giderken, iş yerine varmadan bir iki durak önce inin. İş yerinize kadar yürüyün. Asansörleri hayatınızdan çıkarın. Evde kendinize on, on beş dakika ayırarak, mekik, şınav hareketleri yapın. Unutmayın hareket size kalori yaktıracak ve istediğiniz vücuda ulaşmanızda yardımcı olacaktır.

  • Küçük Değişiklikler Fark Yaratacaktır

Son olarak sizlere küçük ama etkili olacak öneriler vermek istiyorum.

Sabırlı Olun: Arkadaşlar sabır sabır sabır diyorum. Çünkü bu işin temel kuralı sabırdır. Kısa sürede hemen kilo verebileceğiniz kanaatine kapılmayın. Sık sık tartıya çıkmayın. Bazen vücudumuz suyu tutabiliyor. Durum böyle olunca tartıda fazla kiloda çıkabiliriz. Buda motive kaybetmemize sebep olur.

Ara Hedefler Belirleyin: Misal ana hedefimiz 3 ayda 13 kilo vermek. Motivasyonunuzu kaybetmemeniz için kendinize ara hedeflerde koyun. Misal 1 haftada 1,5 kilo vereceğim gibi. Bu durum sizi sürekli motive bir şekilde tutmaya yardımcı olacaktır.

Yorum yapın