Ziyaretçilere Küfür Eden Beş Papağan Gösterimden Alındı

Zekâları ve yetenekleriyle bizi vakit zaman şaşkınlığa uğratmayı başaran papağanlar, bilhassa insan üzere konuşabilmeleriyle pek çok kişinin en sevdiği kuş çeşidi oluyorlar. Papağanlar, sadece duyduğu sesleri taklit edebildikleri içinse bazen kulağa beğenilen gelmeyen ve kendilerinin ne manaya geldiğini bilmedikleri birtakım tabirleri dışa vuruyorlar.

İşte buna bir örnek de İngiltere’deki Lincolnshire Yaban Hayatı Parkı’nda yaşandı. Parkta yaşayan beş papağan, parkın ziyaretçilerine insan üzere küfür etmeye başladılar. Afrika gri papağanı tipindeki papağanlar, bu davranışları nedeniyle daima birlikte ziyaretçilerin gözünden uzaklaştırıldılar.

Papağanlar sırf ziyaretçilerin değil, birbirlerinin de gazına geliyordu:

Beş papağan, ağustos ayında Lincolnshire Parkı’na getirilmiş ve karantinaya alınmıştı. Ancak papağanlar karantinadan çıkarılıp ziyaretçilerin karşısına getirilince ziyaretçilere küfür etmeye başlamışlardı. Üstelik papağanların kendi ortalarında kurduğu irtibat de bir epey değişikti.

Bir park yetkilisi, papağanlar hakkında yaptığı açıklamada birinci başlarda papağanlarla çalışmanın epey eğlenceli olduğunu söyledi. Karantina altındayken de küfür eden papağanların dışarıya çıkarıldıklarında bu alışkanlıklarını bırakacakları ümit edilse de işler bu türlü yürümedi.

Beş papağan, kendilerini görmeye geren ziyaretçilere küfür ediyorlardı. Bu yetmezmiş üzere şayet küfürlerine gülerek yahut şok olarak reaksiyon veren bir ziyaretçi olursa papağanlar, daha da küfür etmeye başlıyorlardı. Üstelik bir papağan küfür edince öteki papağanlardan birisi ya da kimileri da gülüyor, böylelikle reaksiyon nedeniyle küfür eden papağanlar birbirlerinin reaksiyonları sonucunda da küfür ediyorlardı. Yani ortada zincirleme bir tepki oluşuyordu.

Bu durum kimi ziyaretçilerin rahatını bozmasa da park idaresi, hafta sonları parka çocuk ziyaretçiler geldiği için papağanları kaldırmaya karar verdi. Papağanlar, birbirlerinden ayrılarak farklı kolonilere gönderildi. Park görevlileriyse papağanların bu kolonilerde farklı sözler öğrenmelerini umuyorlar.

Ancak şu noktada ortada hiç de iç açıcı olmayan bir tablo duruyor. Çünkü farklı kolonilere gönderilen papağanların o kolonilerdeki sözleri öğrenmek yerine kolonilere küfür öğretme olasılıkları da bulunuyor. Bu türlü bir şey gerçekleşirse park idaresi ne yapacağını şimdi bilmiyor.

Aslında bu durum, tıpkı park idaresinin papağanlarla yaşadığı birinci değişik durum da değildi. Bu yılın başında Chico isimli bir papağan, Beyonce’nin ‘If I Were a Boy’ modülünü seslendirerek toplumsal medyada viral olmuştu. Hatta papağanın kendi Instagram hesabı bile açılmıştı.

Yorum yapın